سفارش تبلیغ
صبا ویژن

● رایحه ●

زیباترین بانوی هستی
شاید با دیدن این عنوان، گمان کنید می خواهم راجع به شایسته ترین دختر دنیا و یا همان "ملکه زیبایی" مطلبی بنگارم، اما نه! می خواهم
زیباترین بانوی هستی را معرفی کنم. نه ملکه زیبایی جهان را.
شاید نخستین پرسش شما این باشد: فرق میان این دو چیست؟
ابتدایی ترین پاسخ آن است که ملکه زیبایی، نقش و نگاری ظاهری است که فقط در افسانه ها و رویاهای پوچ، یافت می شود، شاید بخت
برگشته ای او را بیابد و یا در آرزوی لقای او چون تشنه کامی که در رویای سراب صحرانوردی می کند بمیرد.
اما زیباترین بانوی هستی؛ اینک در کنار توست و یا شاید در کنار تو بوده است و هم اکنون دیگر نیست. دور و برت را خوب نگاه کن شاید او را
بیابی، چهره معصومانه ای دارد، دلی به سادگی زلال آب، همراه اوست، همیشه حزنی در دل دارد! می دانی چرا؟ برایت می گویم: یادت
می آید وقتی کوچک بودی، بازی می کردی و زمین می خوردی می گفت: مادر به قربان تو، چرا رنجیدی؟ چرا آب در دلت لرزید؟

آری، زیباترین واژه هستی ، مادر هستی بخش است ، کافی است، خوب او را ببینی ، زیباتر از او نخواهی یافت ، صد حیف که ........

                                       یاس یک شب را گل ایوان ماست         یاس تنها یک سحر مهمان ماست
و اکنون؛ غریبی تنهایم که تا لحظه هایی پیش ، از خوش بخت ترین آدم ها بودم  و اینک رنجوردلی که زیباترین بانوی هستی را از دست داده است و دیگر واژه ای برای زیبایی ، نمی شناسد. 
همسفر، نمی دانی چه می گویم! امید آن است که ماجرای غم و اندوه را هیچگاه ندانی، فقط  بدان که قصیده اندوه، بسیار سخت و دهشتناک است، گردنه ای بس پر خطر که دشوار، می توان از آن عبور کرد، داغ ترین اندوه ها و غم ها، داغ فراقی است که هستیم از اوست و بی او دیگر چه معنایی دارم ؟ 

                                    چون هستی من ز هستی اوست       تا هستم و هست دارمش دوست
گر چه شاه بیت کودکیم نا تمام ماند اما نه ، هنوز نیز، هستیم زهستی اوست ، پس او نمرده است و تا ابد خواهد بود ، فقط دستان کوتاه ما به او نمی رسد .
همسفر تبیانی، تا فرصت هست، این واژه زیبا را بدار، قدرش را بدان، نکند؟ چون من صباحی و چاشتی از خواب غفلت برخیزی و خبر کوچیدنش  را قاصدک ها، از آن سو به این سو به همراه آورند و آن وقت دیگر دیر است چرا که همیشه زود، دیر می شود و سیمرغ آشیانه به آسمان هفتم رسیده است و دستان تو چون دستان من خالی.

همسفر؛ حکایت، حکایت "مادر" است و او اینک از نزد ما برفت و در آسمانها پر گشود و اوج گرفت و رفت و رفت تا ......  نقطه ای بود و دگر هیچ نبود .

یکی از دوستان (آقای احمدی اصفهانی) در نزدیکی مزار مادرم مرا دید و گفت در ایام شادی، رخت سیاه بر تن داری؟ گفتم داغ مادر سیاه پوشم کرده است، چشمانش پر از اشک شد، گویا او هم داغ فراق مادر به سینه داشت ، مرا دلداری داد و این حدیث را برایم  روایت کرد: مردی (عرب) نزد رسول خدا آمد و عرض کرد : قسم خورده ام درب بهشت و "پیشانی حورالعین" را ببوسم. پیامبر در پاسخش فرمود : نزد مادرت برو و پای او را ببوس و نزد پدر نیز روان شو و پیشانیش را ببوس (که این به مثابه بوسیدن درب بهشت است) مردعرب گفت: پدر و مادرم زنده نیستند. حضرت فرمودند:  قبر آن دو را ببوس. مردعرب گفت: اگر قبر آنان را ندانم چه کنم؟ فرمود دو خط (بر روی زمین) ترسیم کن، یکی را به عنوان قبر مادر و دیگری را به عنوان قبر پدر و آن دو خط را (به یاد پدر و مادر) بوسه زن ، در آخر نیز فرمود پیمانت را از یاد نبر(1) این روایت را که شنیدم نزد مزار مادر آمدم و همان گونه که گفته بود عمل کردم.

همسفر تبیانی؛ که بحمدالله از نعمت مادر برخورداری، خدا سایه مادرت را به بلندای آفتاب نماید، توصیه این مادر مرده را بشنو! همینک نزد مادر گرامیت روان شو، پای او را ببوس، پدر را در بر بگیر و او را نیز بوسه زن، نکند این دو گل باغ زندگی را برنجانی، که مورد قهر خدا قرار خواهی گرفت ، از آنان رنجی به دل نگیر، با آنان مدارا کن ، بلند با آنان سخن مگو (2)، سعی کن همیشه آنان از تو خشنود باشند ، که این مرام مردان دین و آیین فتوت است .

خدای بزرگ در جای جای قرآن کریم (2) و در سورهای گونه گون قرآن، نیکی به پدر و مادر را سفارش کرده است و البته در جایی نیز "مادر"  را به طور ویژه سفارش به نیکی نموده است، در احادیث بسیاری، که از شمار خارج است، سفارش اکیدی نسبت به احترام و نیکی به پدر و مادر شده، در برخی از آنها "مادر" را بر پدر مقدم داشته و سفارش بیشتری  برای نیکی به مادر نموده است، تا آنجا که بهشت را قدمگاه مادران برشمرده و نیکی به پدر و مادر را همپایه توحید آورده است ، امیرالمومنین فرموده : بزرگترین و مهمترین تکلیف الهی نیکی به پدر و مادر است (3) و حتی پیامبر مردی را به خاطر پدر و مادرش از جهاد در راه خدا معاف فرمودند ، تا پدر و مادر وی نرنجند (4)  .

دوستان؛ من که از نعمت وجود "مادر" بی بهره شدم، اما شما را سفارش می کنم که قدر این فرشته یگانه را بدانید و روح "مادر" رنج کشیده مرا نیز به سوره حمدی و یا آیه ای از قرآن ، میهمان نمایید، باشد تا خداوند، توفیق خدمت به والدین را بیش از پیش به شما ارزانی دارد.

اما آنچه در این بلای آسمانی تسلی بخش بود تسلیت دوستان و آشنایان بود،  همه ما را سرسلامتی می دادند به هر گونه ای که می توانستند، ابراز همدردی می کردند، با زبان و مصافحه، از طریق چاپ آگهی، تقدیم تاج ها و دسته های  گل و چاپ بنر و نوشتن پلاکارد، همه اینها موجب تسلی خاطر ما شد و مسئله تسلی دادن به داغدیدگان آنقدر مهم است که شهید ثانی (ره) پیرامون آن موضوع  پر اهمیت، کتابی نگاشته به نام "مسکن الفواد عند فقد الاحبه و الاولاد" معنای فارسی آن کتاب این است : آرام بخش دل به هنگام فقدان دوستان و فرزندان.

اما مسئله ای که موجب رنجش بیشتر ما شد اقدام  سخیف و شرم آور شهرداری شهر مقدس "قم" بود، جریان از این قرار است که  "مادر" ما  در زمان حیاتش، علاقمند بود که در "قم" در دل خاک بیارامد تا در جوار کریمه اهل بیت، فاطمه معصومه "علیهم السلام"  دخت گرامی حضرت امام موسی بن جعفر "علیهما السلام" ، از وجود ذی جود آن گوهر تابنده و نگین پر افتخار  شهر مقدس "قم"  بهره مند شده و به شفاعت اهل بیت "علیهم السلام" نائل شود، ناگزیر پیکر مطهر مادر را پس از غسل و کفن و حنوط  پس از تشریفات ملال آور اداری ، از بهشت زهرای تهران به سوی قم حرکت دادیم، در راه قبل از وصول به قم باید به بهشت معصومه می رفتیم تا مجوز ورود به قم را برای جنازه صادر کنند، در آن سامانه دلگیر یعنی ایستگاه بهشت معصومه ، برای ورود جنازه مبلغ یک میلیون و نوزده هزار تومان از ما خواستند، یک میلیون تومان برای ورود جنازه به قم به عنوان مالیات ، 18 هزار تومان برای استفاده اجباری از آمبولانس بهشت معصومه  و انتقال جنازه از آمبولانس بهشت زهراء به آمبولانس شهرداری قم و هزار تومان نیز برای باطل کردن شناسنامه متوفی،  مصیبت مادر بی تابم کرده بود و این مقدار پول را نیز همراه خود نداشتم از آنان خواستم مبلغ را به صورت چک پرداخت نمایم، اما آنان به هیچ وجه نپذیرفتند، نمی دانم این همه قساوت و سنگدلی را به چه چیزی تشبیه کنم ، شما خودتان را جای یک مصیبت زده بگذارید در کنار جنازه مادر عزیزش، این اتفاقات سخیف، با او چه می کند؟ نمی دانم غم و اندوه و مصیبت و مرگ را فقط برای مردم می پندارند؟ برای آنان نیست ؟

می گفتند تا پول را ندهی اجازه ورود برای جنازه صادر نخواهد شد ولو هفته ها طول بکشد و جنازه در آمبولانس بماند. لاجرم تمام مبلغ را با سختی فراوان تهیه کردم تا اجازه ورود جنازه به "قم"  صادر شد، باید به مسئولان شهرداری قم بگویم:  مطمئن باشید با این پولها که هزار ناخشنودی در پی آن است و آن هم از مصیبت زدگان ، که این همه در اسلام سفارش به تسلیت آنان شده است، هیچ شهری آباد نشده، که اینجا آباد شود  و مضافاً به چه مجوز شرعی و قانونی، این مبالغ را از مردم می گیرند، آن هم از شخصی که نزدیک به سی سال از عمر خود را در قم سپری نموده است.

بگذریم؛ که باید بگذاریم و بگذریم ،ببینیم و دل مبندیم،چشم بیاندازیم ودل مبازیم که دیر یا زود باید گذاشت و گذشت(6) .

 

پاورقی

........................................


(1) کتاب کشف الارتیاب صفحه 440
(2) و پروردگار تو مقرر کرد که جز او را مپرستید و به پدر و مادر [خود] احسان کنید. اگر یکى از آن دو یا هر دو، در کنار تو به سالخوردگى رسیدند به آنها [حتى‏] «اوف» مگو و به آنان پرخاش مکن و با آنها سخنى شایسته بگوى – سوره اسراء آیه 23.

(3) سوره بقرة - آیه : 83 وَإِذْ أَخَذْنَا مِیثَاقَ بَنِی إِسْرَائِیلَ لاَ تَعْبُدُونَ إِلاَّ اللّهَ وَبِالْوَالِدَیْنِ إِحْسَاناً وَذِی الْقُرْبَى وَالْیَتَامَى وَالْمَسَاکِینِ وَقُولُواْ لِلنَّاسِ حُسْناً وَأَقِیمُواْ الصَّلاَةَ وَآتُواْ الزَّکَاةَ ثُمَّ تَوَلَّیْتُمْ إِلاَّ قَلِیلاً مِّنکُمْ وَأَنتُم مِّعْرِضُونَ  یعنی و چون از فرزندان اسرائیل پیمان محکم گرفتیم که: «جز خدا را نپرستید، و به پدر و مادر، و خویشان و یتیمان و مستمندان احسان کنید، و با مردم [به زبانِ‏] خوش سخن بگویید، و نماز را به پا دارید، و زکات را بدهید» آن گاه، جز اندکى از شما، [همگى‏] به حالت اعراض روى برتافتید.

و سوره نساء - آیه : 36  َاعْبُدُواْ اللّهَ وَلاَ تُشْرِکُواْ بِهِ شَیْئًا وَبِالْوَالِدَیْنِ إِحْسَانًا وَبِذِی الْقُرْبَى وَالْیَتَامَى وَالْمَسَاکِینِ وَالْجَارِ ذِی الْقُرْبَى وَالْجَارِ الْجُنُبِ وَالصَّاحِبِ بِالجَنبِ وَابْنِ السَّبِیلِ وَمَا مَلَکَتْ أَیْمَانُکُمْ إِنَّ اللّهَ لاَ یُحِبُّ مَن کَانَ مُخْتَالاً فَخُورًا یعنی و خدا را بپرستید، و چیزى را با او شریک مگردانید و به پدر و مادر احسان کنید و در باره خویشاوندان و یتیمان و مستمندان و همسایه خویش و همسایه بیگانه و همنشین و در راه‏مانده و بردگانِ خود [نیکى کنید]، که خدا کسى را که متکبّر و فخرفروش است دوست نمى‏دارد:

سوره انعام - آیه 151 قُلْ تَعَالَوْاْ أَتْلُ مَا حَرَّمَ رَبُّکُمْ عَلَیْکُمْ أَلاَّ تُشْرِکُواْ بِهِ شَیْئًا وَبِالْوَالِدَیْنِ إِحْسَانًا وَلاَ تَقْتُلُواْ أَوْلاَدَکُم مِّنْ إمْلاَقٍ نَّحْنُ نَرْزُقُکُمْ وَإِیَّاهُمْ وَلاَ تَقْرَبُواْ الْفَوَاحِشَ مَا ظَهَرَ مِنْهَا وَمَا بَطَنَ وَلاَ تَقْتُلُواْ النَّفْسَ الَّتِی حَرَّمَ اللّهُ إِلاَّ بِالْحَقِّ ذَلِکُمْ وَصَّاکُمْ بِهِ لَعَلَّکُمْ تَعْقِلُونَ یعنی بگو: «بیایید تا آنچه را پروردگارتان بر شما حرام کرده براى شما بخوانم: چیزى را با او شریک قرار مدهید و به پدر و مادر احسان کنید و فرزندان خود را از بیم تنگدستى مکشید ما شما و آنان را روزى مى‏رسانیم و به کارهاى زشت- چه علنى آن و چه پوشیده [اش‏]- نزدیک مشوید و نَفْسى را که خدا حرام گردانیده، جز بحق مکشید. اینهاست که [خدا] شما را به [انجام دادن‏] آن سفارش کرده است، باشد که بیندیشد.

(2)سوره اسراء  آیه  23 وَقَضَى رَبُّکَ أَلاَّ تَعْبُدُواْ إِلاَّ إِیَّاهُ وَبِالْوَالِدَیْنِ إِحْسَانًا إِمَّا یَبْلُغَنَّ عِندَکَ الْکِبَرَ أَحَدُهُمَا أَوْ کِلاَهُمَا فَلاَ تَقُل لَّهُمَآ أُفٍّ وَلاَ تَنْهَرْهُمَا وَقُل لَّهُمَا قَوْلاً کَرِیمًا

و پروردگار تو مقرر کرد که جز او را مپرستید و به پدر و مادر [خود] احسان کنید. اگر یکى از آن دو یا هر دو، در کنار تو به سالخوردگى رسیدند به آنها [حتى‏] «اوف» مگو و به آنان پرخاش مکن و با آنها سخنى شایسته بگوى.

(4) میزان الحکمه جلد 10 صفحه 709

(5) احادیث و روایات وارده در خصوص نیکی به پدر و مادر بر گرفته از پایگاه احادیث

1 -  مردی خدمت پیامبر اکرم (ص) آمد و گفت : پدر و مادر پیری دارم که به خاطر انس با من مایل نیستند به جهاد بروم ، رسول خدا (ص) فرمود : پیش پدر و مادرت بمان، قسم به آنکه جانم در دست اوست انس یکروز آنان با تو از جهاد یکسال بهتر است. ( البته در صورتی که جهاد واجب عینی نباشد ).بحارالانوار جلد 74  صفحه 52

2 - امام صادق (ع) فرمود : برترین کارها عبارت است از: 1- نماز در وقت 2- نیکی به پدر و مادر 3- جهاد در راه خدا.  بحارالانوار جلد 74  صفحه 85

3 -  پیامبر خدا (ص) فرمود: هر فرزند نیکوکاری که با مهربانی به پدر و مادرش نگاه کند در مقابل هر نگاه، ثواب یک حج کامل مقبول به او داده می‌شود، سؤال کردند، حتی اگر روزی صدمرتبه به آنها نگاه کند؟ فرمود: آری خداوند بزرگتر و پاکتر است. بحارالانوار جلد 74  صفحه 73  4 -  ابن‌مسعود می‌گوید: از پیامبر گرامی(ص) سؤال کردم، محبوبترین کار پیش خدا کدام است؟ فرمود: نماز در وقت، گفتم: بعد از آن چه چیز؟ فرمود: نیکی به پدر و مادر، گفتم: بعد از آن چه چیز، فرمود: جهاد در راه خدا. ( بالاترین جهاد یعنی جهاد اکبر ، مخالفت با هواهای نفسانی )    بحارالانوار جلد 74  صفحه 70

5 -  امام رضا (ع) فرمود : خداوند متعال فرمان داده سه چیز همراه سه چیز دیگر انجام گیرد : 1- به نماز همراه زکات فرمان داده است، پس کسی که نماز بخواند و زکات نپردازد نمازش نیز پذیرفته نمی‌شود. 2-به سپاسگذاری از خودش و پدر و مادر فرمان داده است، پس کسی که از پدر و مادرش سپاسگذاری نکند، خدا را شکر نکرده است. 3- به تقوای الهی فرمان داده و به صله‌ی رحم، پس کسی که صله‌ی رحم انجام ندهد تقوای الهی را هم بجا نیاورده است.     بحارالانوار جلد 74  صفحه 77

 6 -  امام صادق(ع) فرمود: نیکی به پدر و مادر نشانه‌ی شناخت شایسته‌ی بنده خداست. زیرا هیچ عبادتی زودتر از رعایت حرمت پدر و مادر مسلمان به خاطر خدا انسان را به رضایت خدا نمی‌رساند.بحارالانوار جلد 74  صفحه 77

7 -  پیامبر اکرم (ص) فرمود : بنده‌ای که مطیع پدر و مادر ( البته مطیع بودن در برابر پدر و مادر در راه دین و گرنه اگر پدر و مادر معصیت از ما خواستند نباید انجام دهیم ) و پروردگارش باشد ، روز قیامت در بالاترین جایگاه است.کنزالاعمال جلد 16  صفحه 467

 8 -  رسول خدا (ص) فرمود : کسی که به نیت پدر و مادرش حج انجام دهد یا بدهکاری آنها را بپردازد خداوند او را در روز قیامت با نیکان برمی‌‌انگیزد. کنزالاعمال جلد 16  صفحه 468

 9 -  پیامبر اکرم(ص) فرمود: آنکه پدر و مادرش را خشنود کند، خدا را خشنود کرده و کسی که پدر و مادر خود را به خشم آورد، خدا را به خشم آورده است. کنزالاعمال جلد 16  صفحه 470

10 -  امام صادق (ع) فرمود : هنگامی که حضرت موسی(ع) مشغول مناجات با پروردگارش بود، مردی را دید که در زیر سایه‌ی عرش الهی در ناز و نعمت است، عرض کرد: خدایا این کیست که عرش تو بر او سایه افکنده است؟ خداوند متعال فرمود: او نسبت به پدر و مادرش نیکوکار بود و هرگز سخن‌چینی نمی‌کرد. بحارالانوار جلد 74  صفحه 65

11 -  پیامبرخدا(ص) فرمود: دو سال را برو به پدر و مادرت نیکی کن، یکسال راه برو و صله‌ی رحم انجام بده، (یعنی اگر پدر و مادرت در فاصله‌ی دوری هستند که دو سال باید راه بروی تا به آنها برسی و نیکی کنی ارزش دارد). بحارالانوار جلد 74  صفحه 83

12 -  پیامبر خدا(ص) : فرمود : کسی که دوست دارد عمرش طولانی و روزیش زیاد شود، نسبت به پدر و مادرش نیکی کند و صله‌ی رحم بجای آورد.کنزالاعمال جلد 16  صفحه 475

13 -  حنان ‌ابن سُدیر می‌گوید : در حضور امام صادق(ع) بودیم که مُیّسِر هم در میان ما بود، از رابطه خویشاوندی سخن به میان آمد، امام صادق(ع) فرمود: ای مُیّسِر چند بار اجل و مرگ تو فرا رسیده و هر بار خداوند آنرا بخاطر صله رحم با خویشاوندانت تأخیر انداخته است، اگر می‌خواهی خداوند عمر تو را زیاد کند به پدر و مادرت نیکی کن. بحارالانوار جلد 74  صفحه 84

 

14 -  امام صادق(ع) فرمود: مردی خدمت پیامبر(ص) آمد و گفت: ای رسول خدا به چه کسی نیکی کنم؟ فرمود: به مادرت، عرض کرد: بعد از او به چه کسی؟ فرمود: به مادرت، گفت: سپس به چه کسی؟ فرمود: به مادرت، سؤال کرد: سپس به چه کسی؟ فرمود: به پدرت.بحارالانوارجلد 74 صفحه 49

15 -  رسول خدا(ص) فرمود: به پدرانتان نیکی کنید تا فرزندانتان به شما نیکی کنند، از زنان مردم چشم‌پوشی کنید تا دیگران نسبت به زنهای شما چشم‌پوشی کنند.کنزالاعمال جلد 16  صفحه 466

16 -  از امام کاظم(ع) نقل شده که فرمود: مردی از پیامبر خدا(ص) سؤال کرد: حق پدر بر فرزند چیست؟ حضرت فرمود: 1- او را با نام صدا نکند. 2- در راه‌رفتن از او جلو نیفتد. 3- قبل از او ننشیند. 4- کاری انجام ندهد که مردم پدرش را فحش دهند.بحارالانوار  جلد 74  صفحه 45

 17 -  رسول خدا(ص) فرمود: نگاه محبت‌آمیز فرزند به پدر و مادرش عبادت است.بحارالانوارجلد 74  صفحه 80

 18 -  اَبو ولّاد می‌گوید: معنای آیة «وَبِالوَالِدَینِ اِحسَاناً» را از امام صادق(ع) پرسیدم، فرمود: احسان به پدر و مادر اینست که رفتارت را با آنها نیکو کنی و مجبورشان نکنی تا چیزی که نیاز دارند از تو بخواهند. «یعنی قبل از درخواست آنان نیازشان را برطرف کنی».بحارالانوار، جلد 74  صفحه 79

 19 -  امام صادق(ع) فرمود: چشمهایت را جز از روی دلسوزی و مهربانی با پدر و مادر خیره مکن و صدایت را بلندتر از صدای آنها نکن، دستهایت را بالای دستهای آنها مبر، و جلوتر از آنان راه مرو.بحارالانوار، جلد 74  صفحه 79

 20 - امام صادق(ع) فرمود: چه چیز مانع شخص می‌شود وقتی که پدر و مادرش زنده یا مرده‌اند به آنها نیکی کند، به این صورت که به نیت آنها نماز بخواند، صدقه بدهد، حج بجا بیاورد و روزه بگیرد، زیرا اگر چنین کند ثواب آنها به پدر و مادر می‌رسد و به خود شخص هم همانقدر ثواب داده می‌شود، به علاوه خداوند متعال به واسطة کارهای نیک و نماز او خیر زیادی به او عطا می‌کند.بحارالانوار جلد 74  صفحه 46

 21 -  امام باقر(ع) فرمود: در سه چیز خداوند متعال اجازه ترک آنها را نداده است. 1- ادای امانت به مرد نیکوکار و فاسق. 2- وفای به عهد و پیمان نسبت به نیکوکار و فاسق. 3- نیکی به پدر و مادر، نیکوکار باشند یا فاسق و لاابالی.بحارالانوار جلد 74  صفحه 56

 

22 -  در نوشته امام رضا(ع) به مأمون آمده که: نیکی به پدر و مادر واجب و لازم است اگر چه مشرک و کافر باشند، ولی در معصیت خدا نباید اطاعتشان کرد.بحارالانوار جلد 74  صفحه 72

23 -  از امام رضا(ع) نقل شده که فرمود: رسول خدا(ص) فرمود: نسبت به پدر و مادر نیکوکار باش تا پاداش تو بهشت باشد ولی اگر عاقّ آنها شوی جهنمی خواهی بود.اصول کافی جلد 2  صفحه 348

24 -  امام صادق(ع) فرمود: اگر خداوند چیزی کمتر از اُف (اوه) گفتن سراغ داشت از آن  نهی می‌کرد: و اُف‌گفتن از کمترین مراتب عاق‌شدن است. نوعی از عاق‌شدن این است که انسان به پدر و مادرش تیز نگاه کند. (خیره شود).اصول کافی جلد 2  صفحه 348

 25 -  امام صادق(ع) فرمود: کسی که از روی نفرت به پدر و مادرش که به او ستم کرده‌اند نگاه کند، نمازش در درگاه الهی پذیرفته نمی‌شود.اصول کافی جلد 4  صفحه 50

26 -  امیرالمؤمنین علی(ع) فرمود: کسی که پدر و مادر خویش را غمگین سازد عاق والدین شده است. (حق آنها را رعایت نکرده است).بحارالانوار جلد 74  صفحه 64

27 -  امام صادق (ع) فرمود: پدرم مردی را دید که پسرش همراهش راه می‌رفت و به بازوی پدر تکیه کرده بود، (وقتی این جریان را دید) تا زنده بود از روی ناراحتی و خشم با او صحبت نکرد.بحارالانوار جلد 74  صفحه 64

 28 - امام صادق(ع) فرمود: هر کس با این سه نفر کشمکش کند خوار می‌گردد: پدر، سلطان حق و شخص بدهکار.بحارالانوار جلد 74  صفحه 71

 29 -  پیامبر خدا(ص) فرمود: از عاق والدین‌شدن بپرهیزید، زیرا با اینکه بوی بهشت از مسافت هزارسال به مشام می‌رسد، عاق والدین و کسی که قطع رحم کند آن بو را احساس نخواهد کرد. (یعنی بیش از هزار سال از بهشت فاصله دارد.)بحارالانوار جلد 74 صفحه 62

30 -  امام صادق(ع) فرمود: عاق والدین و شرابخوار و انسان خیر منت‌گذار وارد بهشت نمی‌شود.بحارالانوار جلد 74  صفحه 74

 31-  رسول خدا(ص) فرمود: در قیامت خدا به چهار گروه نظر رحمت نخواهد کرد: 1- عاق والدین 2- منت‌گذار 3- منکر قضا و قدر 4- شرابخوار بحارالانوار جلد 74  صفحه 71

 32 - رسول اکرم (ص) فرمود: کیفر سه گناه به قیامت نمی‌ماند (یعنی در همین دنیا مجازات می‌شود). 1- عاق پدر و مادر 2- ظلم و تجاوز به مردم 3- ناسپاسی در مقابل احسان و نیکی.بحارالانوار جلد 74  صفحه 74

 33 -  امام صادق (ع) فرمود: از گناهانی که هوا را تیره و تار می‌کند عاق والدین‌ ‌شدن است.بحارالانوار جلد 74  صفحه 74

 34 -  امام صادق (ع) فرمود: عاق پدر و مادر شدن از گناهان کبیره است، زیرا خداوند متعال عاق والدین را گناهکار شقی شمرده است.بحارالانوار جلد 74  صفحه 74

 35 -  امام صادق (ع) فرمود: هنگام مرگ جوانی، پیامبر خدا (ص) کنار بستر او حضور یافتند و به جوان فرمودند: بگو لااله‌الا‌الله، زبانش بند آمد، چند بار تکرار فرمودند، ولی زبان او بند شد، پیامبر (ص) به زنی که کنار جوان بود فرمود: آیا این جوان مادر دارد؟ زن گفت: بله، من مادر او هستم، فرمود: آیا از او ناراضی هستی؟ زن گفت: بله شش سال است با او صحبت نکرده‌ام، فرمود: از او راضی شو، زن گفت: یارسول‌الله بخاطر رضایت تو خدا از او راضی شود. (من از او راضی هستم) سپس پیامبر(ص) به جوان گفت: بگو لااله‌الا‌الله، جوان در این هنگام گفت: لااله‌الا‌الله و پس از لحظاتی مرد.بحارالانوار جلد 74  صفحه 75

 36 -  امام سجاد(ع) فرمود: مردی خدمت رسول خدا (ص) رسید و گفت: ای رسول خدا، من هیچ کار زشتی نمانده که انجام نداده باشم، آیا می‌توانم توبه کنم؟ رسول خدا (ص) فرمود: آیا هیچیک از پدر و مادرت زنده هستند؟ گفت: بله، پدرم. حضرت فرمود: برو به او نیکی کن (تا آمرزیده شوی). وقتی او راه افتاد پیامبر(ص) فرمود: کاش مادرش زنده بود. (یعنی اگر او زنده بود و به او نیکی می‌کرد، زودتر آمرزیده می‌شد).بحارالانوار جلد 74 صفحه 82

(6) امیرالمومنین علی علیه السلام - نهج البلاغه
آقامیری/ تبیان